Oficjalna strona Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza
STRONA GŁÓWNA> O MUZEUM
O MUZEUM
KONTAKT
AKTUALNOŚCI
WIRTUALNE MUZEUM
GALERIA
WIRTUALNA HISTORIA
ARCHIWUM
MATERIAŁY NAUKOWE
CZYTELNIA
DLA SPONSORÓW
LINKI

HISTORIA

Muzeum Narciarstwa w Cieklinie utworzone zostało w 2008 roku, dzięki staraniom samorządu Gminy Dębowiec, kolekcjonerów oraz mieszkańców Cieklina.
Osoby, które miały decydujący wpływ na powstanie muzeum to Barbara Prinke-Kusiba, była współwłaścicielka kolekcji Józefa Kusiby, Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec oraz dr Leon Rak - wykładowca Instytutu Kultury Fizycznej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dla potrzeb muzeum przystosowano budynek nowego Wiejskiego Domu Kultury w Cieklinie. Patronem muzeum został Stanisław Barabasz, który ponownie wprowadził narty do Polski po trzywiekowym okresie zapomnienia. Używał nart własnej konstrukcji, wykonanych w Cieklinie w roku 1888 przez dworskiego stelmacha Teodora Poliwkię . To wydarzenie zapoczątkowało historię polskiego współczesnego narciarstwa.
Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 10 kwietnia 2008 roku.

ZBIORY JEDNE Z NAJWIĘKSZYCH W POLSCE

Muzeum posiada jedną z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego. W naszych zbiorach posiadamy narty, kijki, buty, wiązania, medale, odznaki, książki oraz inne materiały o tematyce narciarskiej. Eksponaty ułożone chronologicznie pozwalają zobaczyć jak przez 120 lat zmieniało się narciarstwo w Polsce.

Na szczególną uwagę zasługują najstarsze narty. Jedna z nich posiada odręcznie wykonany napis "1917 r.". Druga została w całości wycięta z bukowej deski, posiada prymitywne wiązanie ze szczękami metalowymi oraz rzemieniem napalcowym i okólnym zapinanym na proste sprzączki. Na ślizgu widnieje napis "Rok 1925. Iwonicz". Ponadto na uwagę zasługują książki, m.in. "Podręcznik narciarski" Aleksandra Bobkowskiego z 1918 roku, a także Regulamin zawodów narciarskich" wydany w 1927 roku.

W naszym muzeum posiadamy również naturalnych rozmiarów fotografię pierwszej narty wykonanej w Polsce, właśnie w Cieklinie, przez stelmacha Teodora Poliwkę, pod kierunkiem ojca polskiego narciarstwa, Stanisława Barabasza.

Zbiory cieklińskiego muzeum ciągle się powiększają dzięki kolekcjonerom, którzy przekazują nam swe pamiątki.

Ulotka muzeum w formacie pdf.

POWIĘKSZ
POWIĘKSZ
POWIĘKSZ
POWIĘKSZ
POWIĘKSZ
POWIĘKSZ

Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza

38-222 Cieklin tel: +48 013 479 19 19

www.muzeum-narciarstwa.pl

e-mail:muzeumnarciarstwa@op.pl