Finisaż wystawy Marty Wachel

W sobotę 29 sierpnia 2020 r. odbył się finisaż wystawy batików Marty Wachel pt. „Opowieści woskiem pachnące”.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, przez całe wakacje przybyło do muzeum wiele osób by obejrzeć prace Pani Wachel. Podczas finisażu Pani Ania Brożyna z Jasielskiego Domu Kultury, dzięki której powstała ta wystawa przybliżyła w jaki sposób powstawały batiki Marty. Gratulowała artystce i życzyła dalszych sukcesów. Do życzeń dołączyła się Pani Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, autorka notki o artystce.

Marta Wachel - pochodzi z Nowej Dęby, jednak podążając za głosem serca swój los związała z Jasłem, gdzie mieszka, pracuje i tworzy. Artystka porusza się bardzo sprawnie w dwóch pozornie odległych i niezależnych obszarach - ikona i batik. I choć obie dyscypliny zdają się być całkowicie odmienne, nadaje im swój niepowtarzalny i indywidualny charakter. Sztuki pisania ikon uczyła się na warsztatach (WDK Rzeszów) i wciąż ją doskonali na zajęciach grupy malarskiej „45+”. Jej drugą miłością jest batik, technika polegająca na nakładaniu wosku i barwieniu tkaniny. Obie, wymagają niezwykłej sprawności warsztatowej. Jednak wyjątkowość prac jaślanki polega na balansowaniu, pomiędzy sztuką naiwną a średniowiecznymi artefaktami.
Twórczo związana jest z Jasielskim Domem Kultury, gdzie od 2015 roku uczestniczy w zajęciach Grupy Malarskiej 45+ pod opieką Anny Brożyny.

Udział w wystawach:
• Wystawa zbiorowa „Mozaika kobiecych pasji” - JDK (2019)
• Czasowa wystawa batiku - JDK (2019)
• Wystawa pokonkursowa - Miejsko-Gminny Dom Kultury w Głogowie Małopolskim (2019),
III nagroda w IX Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej „Patrząc i Widząc” za pracę „Pieta” i cykl prac.

Data: 2020-09-02 09:48:25