WITAMY NA STRONIE MUZEUM NARCIARSTWA IM. STANISŁAWA BARABASZA W CIEKLINIE



Wiesław Czechowicz
Relacja z wernisażu wystawy „HUMA FABRICI” Dawida Dyląga

W piątkowy wieczór 14 marca 2025 roku w naszym muzeum została otwarta wystawa prac Dawida Dyląga pod tytułem „HUMA FABRICI”.

Wernisaż, który rozpoczął się muzycznym akcentem – występem młodego pianisty Józefa Leśniaka – przyciągnął tłumy mieszkańców Gminy Dębowiec, artystów oraz pasjonatów sztuki.
Artysta podzielił się historią swojej twórczości oraz inspiracjami, które czerpie z natury i tematyki kobiecości. Jego dzieła, będące unikalnym połączeniem techniki akwarelowej i batiku, hipnotyzowały widzów intensywnymi kolorami i mistrzowskim wyczuciem światła. W trakcie swojego wystąpienia opowiedział, jak rozwijał swoje umiejętności, odkrywając podobieństwa między akwarelą a batikiem – techniką, która ma starożytne korzenie.

– Technikę mieszania kolorów oraz tworzenia różnych efektów na obrazach odkrywałem i doskonaliłem sam – mówił Dawid Dyląg. – Czytając liczne książki o malarstwie akwarelowym, które stało się moją pasją, rozwijałem swój warsztat. Następną ewolucją było dla mnie poznanie batiku w Jasielskim Domu Kultury na zajęciach prowadzonych przez Annę Brożynę. Szybko dostrzegłem podobieństwa między tymi technikami i ta przygoda trwa do dziś – i jestem przekonany, że będzie trwała jeszcze długo.

Batik to proces zdobienia tkanin, który polega na nanoszeniu wosku na materiał, by ochronić wybrane fragmenty przed barwieniem. Następnie tkanina jest barwiona, a po usunięciu wosku odsłaniają się fascynujące, często zaskakujące wzory. Dawid Dyląg, eksperymentując z tą techniką, przeniósł ją na inne podłoża, co pozwoliło mu uzyskać unikalne efekty artystyczne. Jego prace łączą dynamizm barwnych kompozycji z delikatnością i precyzją detalu, co wywołuje podziw wśród odbiorców.
Wystawa „HUMA FABRICI” to wyjątkowy hołd dla nierozerwalnego związku natury z kobiecością, pełen detali i kontrastów, które pobudzają wyobraźnię i zmysły. Ekspozycja będzie dostępna do 9 maja bieżącego roku. Serdeczne podziękowania dla artysty, Gminy Dębowiec oraz mediów, które wsparły organizację tego inspirującego wydarzenia.

Media wspierające:
Informacyjny Portal Internetowy halogorlice.info ➽
Trendy Radio ➽
iTVPołudnie ➽
Gmina Dębowiec ➽
Jaslo.naszemiasto.pl ➽  
WirtualneJaslo.pl ➽
Jaslo4u.pl ➽

Data: 2025-03-19 10:43:23

PL


PL EN FR

Gmina Dębowiec Wita
Powiat Jasielski - Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Jaśle
Strona Samorządu Województwa Podkarpackiego
Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
PZN
PZN

Logo Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie


UE UE UE Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC 2004-2006 „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”
stat4u


IZBA MUZEALNA
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
38-222 Cieklin tel. +48 13 479 19 19
www.muzeum-narciarstwa.pl
e-mail: muzeumnarciarstwa@op.pl

© 2012 Muzeum Narciarstwa w Cieklinie * Wykonanie Wiesław Czechowicz e-mail: czechowiczw@onet.pl