WITAMY NA STRONIE MUZEUM NARCIARSTWA IM. STANISŁAWA BARABASZA W CIEKLINIE


Powielanie zdjęcia jest dozwolone pod warunkiem podania źródła.

POWRÓT

Marek Prohaska
JAKO TO SIĘ DRZEWIEJ NARTOWAŁO


Historycy sportu dysponują wiarygodnymi dowodami ,że narty jako środek transportu były znane już 4000 lat temu. Pochodzą one z Azji Środkowej (rejon Ałtaju), skąd rozpowszechniły się na inne obszary kuli ziemskiej za sprawą plemion koczowniczych przemieszczających się na wschód, w kierunku Mandżurii Cieśniny Beringa i Ameryki Północnej, w kierunku południowym, w stronę Kaukazu i Bałkanów, oraz północnym, na terytorium Skandynawii i Islandii. Do wieku XIX narty nie miały zastosowania , ani w Alpach, ani w innych masywach górskich i służyły do przemieszczania się w terenie płaskim lub średnio pofałdowanym. Początkowo w terenach górzystych używały ich oddziały wojskowe, wcześniej w Rosji i Norwegii, później w Austrii, Francji, Szwajcarii i północnych Włoszech. W Europie narciarstwo najbardziej przypadło do gustu Norwegom za sprawą położenia geograficznego i klimatu. Norwegowie byli również propagatorami narciarstwa na świecie: w Ameryce Północnej-Jon Thorsten Rue, a Bjerknes w Australii i Nowej Zelandii. Dużą rolę odegrał też Fridtjof Nansen, który w ciągu 39 dni w 1888 roku na nartach przemierzył Grenlandię. Wprowadził on do nart innowacje techniczne, które dały początek metalowym krawędziom ułatwiającym hamowanie i ześlizg. Prekursorami i teoretykami białego sportu na terenach silnie pofałdowanych był Niemiec Wilhelm Paulucke , Hannes Schneider , a przede wszystkim Czech Mathias Zdarsky, który osiedlił się w austriackiej miejscowości Lilienfeld .Dziś jest w tej miejscowości warte odwiedzenia muzeum narciarstwa. W Polsce wielkim propagatorami narciarstwa był słynny żeglarz i narciarz gen. Mariusz Zaruski oraz Stanisław Barabasz.

Barabasz jako pierwszy polski nowoczesny narciarz poruszał się na własnoręcznie wykonanych nartach w okolicach Jasła już w 1888 r. Po przeniesieniu się do Krakowa kontynuował on jazdę na nartach w okolicy Kopca Kościuszki, ale robił to tylko nocą, ponieważ, nie chciał wzbudzać ogólnej wesołości i narażać się na drwiny ze strony gapiów. Pod koniec XIX wieku Barabasz zamieszkał w Zakopanem, gdzie został Dyrektorem Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego ,którego uczniowie zaczęli wytwarzać pierwsze narty. W tym czasie Barabasz bezpłatnie nauczał jazdy na nartach wszystkich chętnych ,pod warunkiem ,że przekażą oni swoje umiejętności co najmniej jednej osobie.

W literaturze polskiej po raz pierwszy słowo „NARTAE” pojawiło się w dziele napisanym po łacinie pt. SARMATAE EUROPAE DESCRIPTO wydanym w Krakowie. Natomiast pierwszym Polakiem, który opisał jazdę na nartach był Jan Kopeć w 1796 r .Na terenach Polski pierwszy podręcznik narciarski, opisujący jazdę „telemarkiem” pt.” Na nartach skandynawskich” napisał w 1898 r. Józef Schneider.


Na terenach Polski już w 1907 r. powstało we Lwowie :Karpackie Towarzystwo Narciarzy a w Zakopanem Zakopiański Oddział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego –organizacje mające na celu propagowanie i rozwój narciarstwa na terenach górzystych. Pierwszy kurs narciarski dla przeszło 60-ciu uczestników zorganizowano w Zakopanem już w 1908r. W tym roku został wydany drukiem PODRĘCZNIK NARCIARSTWA WEDŁUG ZASAD ALPEJSKIEJ SZKOŁY JAZDY NA NARTACH opracowany przez Mariusza Zaruskiego i Henryka Bobkowskiego.



Data: 2013-12-04 12:47:45

PL


PL EN FR

Gmina Dębowiec Wita
Powiat Jasielski - Oficjalna strona Starostwa Powiatowego w Jaśle
Strona Samorządu Województwa Podkarpackiego
Cieklin - kolebką narciarstwa polskiego
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN
PZN
PZN

Logo Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie


UE UE UE Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III A /TACIS CBC 2004-2006 „Platforma współpracy polsko-ukraińskiej na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego”
stat4u


IZBA MUZEALNA
Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
38-222 Cieklin tel. +48 13 479 19 19
www.muzeum-narciarstwa.pl
e-mail: muzeumnarciarstwa@op.pl

© 2012 Muzeum Narciarstwa w Cieklinie * Wykonanie Wiesław Czechowicz e-mail: czechowiczw@onet.pl